Princip opalování v soláriu

Při umělém ozařování v soláriu probíhají tytéž procesy jako u přírodního slunění. Opálení není v principu nic jiného, než vlastní ochrana pleti proti slunečnímu záření.

Působením záření UV-B se aktivují zvláštní buňky pokožky (melanocyty) k intenzivnějšímu vytváření melaninu (nepřímá pigmentace). Tato látka hnědne na cestě do jejích svrchních vrstev vlivem záření UV-A (přímá pigmentace). UV záření ovšem nevyvolává jen tvorbu pigmentu. Způsobuje v pokožce i chemické změny a v neposlední řadě zesiluje její zrohovatělou vrstvu, čímž se několikanásobně zvyšuje přirozená ochrana proti spálení. Opalování je proto dobrou přípravou na pobyt na slunných plážích nebo horách.

Kůže je největším regulačním a ochranným orgánem našeho těla a jejím prostřednictvím se dostáváme nejen do tělesného, nýbrž i do smyslového kontaktu s naším prostředím. Máme-li dobrou náladu, cítíme se doslova „ve své kůži“ a zatímco v minulých stoletích se považovala za vznešenou bledost kůže, v dnešní době je přirozené hnědé zbarvení těla znakem sportovního ducha, atraktivnosti a zdraví. Vnější zdravý vzhled je totiž pro stále více lidí výrazem životního stylu a atraktivně opálená kůže znásobuje sílu osobního dojmu. Ať je to v zaměstnání nebo volném čase, člověk vždy lépe pochodí.